%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

PET

Anasayfaya git Sonraki habere git Önceki habere git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

HİNT BÜLBÜLÜ

Hint Bülbülünün Anavatanı Avustralya

HİNT BÜLBÜLÜ

"Zebra ispinozu" olarak da bilinen ve isminin aksine anavatanı Avustralya olan "Hint bülbülü"ne, küçük olması nedeniyle bakımı da kolay olduğundan, son dönemde ilginin arttığı bildirildi.

Adana'da kurulu, evcil hayvan ticareti yapan şirketin sahibi Hakan İnnepli, Latince ismi "Taeniopygia guttata" olan Hint bülbülünün, Avustralya'daki çalılık ve ağaçlarda doğal olarak bulunan bir küçük kuş türü olduğunu kaydetti.

Hint bülbülüne ilginin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek arttığını belirten İnnepli, "En irileri 8-9 santimetre olan ama genelde bu bu ölçülerden küçük olan Hint bülbülleri, küçük boyları, renkli tüyleri ve şirin davranışları nedeniyle çocuklar tarafından çok seviliyor. Anne babalar da çocuklarında hayvan sevgisini geliştirmek için Hint bülbülünü tercih ediyor" dedi.

Ailelerin tercihindeki en önemli nedenin ise Hint bülbülünün bakımının kolay olması olduğunu kaydeden İnnepli, "Küçük olduğu için orta boy ve yatay olarak geniş bir kafes içerisinde yaşayabiliyor. Ancak, sürü halinde yaşamayı sevdikleri için tek başına olduklarında strese giriyorlar. Bu nedenle en azından çift halinde bakılmalılar" diye konuştu.

Hint bülbülünün doğal ortamında ak darı, tohumlu bitkiler ve böceklerle beslendiğini ifade eden İnnepli, "Kalsiyum dişiler açısından önemli. Evde beslerken, alınacak hazır yemler Hint bülbüllerinin ihtiyacı olan tüm besinleri içerdiği için tercih edilmeli. Suları 2 günde bir tazelenmeli ve vitamin takviye edilmeli. Sıcak iklim hayvanı oldukları için kafesleri sakin, gün ışığı alan ve cereyandan uzak bir köşede bulundurulmalı" dedi.

Erkek ve dişilerin farkları

Hint bülbülünün, açık kahve, kestane kanatlı beyaz, gümüş ve krem rengi tüye sahip mutasyonları bulunduğunu belirten İnnepli, şöyle devam etti: "Erkeği ve dişisi arasında bir çok fark var. Erkeklerin gagaları kırmızıdır, dişilerinkinin rengi ise turuncuya çalar. Mutasyon olmayan doğal tüye sahip erkeklerde, yanaklarda sarı halkalar, göğüs üzerinde siyah lekeler ve zebra deseni gibi çizgiler, kanat altlarında kırmızı çizgiler bulunur. Dişilerde bu şekilde tüylere rastlanmaz. Dişiler sadece basit ciklemeler halinde öterken, erkeklerin kendilerine özgü gırtlaktan çıkardıkları vıcırdanmaya benzer ötüşleri var."

Hint bülbüllerinin üreme güdülerinin de oldukça yüksek olduğunu vurgulayan İnnepli, "Kapalı hasır yuva gibi uygun şartlar altında dişisi 4-5 yumurta bırakır ve 14 günlük kuluçka dönemi geçirir. Bu dönemde yavrular için protein açısından yüksek gıdalar verilmelidir" dedi.

İnnepli, Hint bülbüllerinin fiyatının ise 10-20 TL arasında olduğunu belirtti

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz