%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

İkinci Kez Dünya Şampiyonu Oldular

Provezza Dragon, üst üste ikinci kez Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı

İkinci Kez Dünya Şampiyonu Oldular

Avustralya’nın Fremantle kentinde 3-9 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Dragon Şampiyonası'nın galibi Andy Beadsworth - Ali Tezdiker - Simon Fry’dan oluşan TUR 1212 Provezza Team oldu. Böylelikle Provezza ekibi, 2017’de kazandığı Dragon Dünya Şampiyonluğu unvanını 10 yarışlık seride koruduğu gibi, büyük kupayı peş peşe ikinci kez Türkiye’ye getirdi.
Royal Freshwater Bay Club, Fremantle Sailing Club ile Australian Dragon Association işbirliğinde düzenlenen ve çoğunluğu Avustralyalı ekiplerden kurulu 34 teknenin kayıt verdiği Dünya Dragon Şampiyonası’nda 11 ülke bayrağı yer aldı.Genellikle 14 knot’ı aşan rüzgar ve bazı günler 30 dereceden yüksek sıcaklar eşliğinde yapılan 10 yarış sonrası Provezza birinciliği kucakladı. Son güne 3 puan farkla gelen Provezza, son yarışta birinci oldu ve kupaya uzandı. Derece sıralaması şöyle:1. TUR1212 / Provezza (23 net)
Andy Beadsworth / Ali Tezdiker / Simon Fry - TUR
2. GBR820 / Louise Racing (29 net)
Grant Gordon / Ruairidh Scott / Sophia Weguelin / James Williamson - GBR
3. GBR819 / Fever (31 net)
Klaus Diederichs / Jamie Lea / Diego Negri - GBR
4. JPN56 / YRed (37 net)
Peter Gilmour / Yasuhiro Yaji / Sam Gilmour – JPN
5. NED412 / AAA (43 net)
Pieter Heerema / Lars Hendriksen / George Leonchuck - NED


DRAGON TARİHİNDE BİR İLK

2017'de Portekiz’in Cascais kentinde yapılan yarışların ardından Dünya Şampiyonu olan Provezza ekibi, 2019 yılının unvanını da alarak Uluslararası Dragon yarış tarihine unutulmaz bir imza attı.

1965 yılından bu yana 2 yılda bir yapılan Dragon Dünya Şampiyonası tarihinde ilk defa bir ekip iki kere üst üste şampiyon oldu.


Son üç yıldır Dünya arenasındaki yarışlarda üst sıralarda derece yaparak Türk bayrağını yabancı sularda gezdiren Provezza Dragon ekibi, böylelikle Türk yelken tarihinin en yüksek başarılarından birisini de ülkemize yaşattı.

Kaynak: TurkSail / Ali DOĞANER (Türk Dragon Birliği)

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz