%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Greenpeace Eylemcileri Tutukladı

Çevreci örgüt Greenpeace aktivistleri, palm yağı taşıyan bir tankere İspanya açıklarında eylem düzenledi.

Greenpeace Eylemcileri Tutukladı

Yağmur ormanlarını yok ettiği için palm yağı üretimini protesto eden aktivistlerden altısı, tırmandıkları geminin güvertesinde mürettebat tarafından alıkonuldu. 33 saat sonra Stolt Tenacity adlı tankerin kaptanı eylemcileri İspanya'nın Algeciras limanında karaya çıkardı.En etkin çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace, yine tüm dünyada ses getiren bir protesto ile gündeme geldi.

Endonezya'dan Hollanda'ya palm yağı taşıyan Stolt Tenacity adlı tankere İspanya açıklarında baskın düzenleyen göstericiler, tel merdivenlerle tırmandıkları güvertede gemi kaptanının talimatı ile mürettebat tarafından alıkonuldu.Palm yağı üretimi için yağmur ormanlarının yok edilmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemde, dünyanın en büyük palm yağı tedarikçisi Wilmar’ın ürünlerini taşıyan gemide alıkonulan altı aktivist, 33 saatin sonunda serbest bırakıldı.

Eylemciler, kaptanın Greenpeace’in bölgede bulunan Esperanza gemisine yanaşma isteğine karşı çıktığı öğrenildi. Kaptan bunun üzerine İspanya’nın Algeciras limanına yanaşarak aktvistleri karaya çıkardı.

GREENPEACE’İN TALEBİ

Aktivistlerin bırakılmasının ardından Greenpeace sözcüsü Kiki Taufik konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Dünyanın en büyük palm yağı üreticisi Wilmar verdiği sözleri tutarak değişimi başlatmalı ve sektörün kalanına da örnek olmalı.

Wilmar yağmur ormanlarını yok ederek palm yağı üretenlerle yaptığı ticaretle bu kıyıma ortak oluyor. Oreo'nun üreticisi Mondelez’den talebimiz bu durum değişene kadar Wilmar'dan palm yağı satın almayı bırakması.”YAĞMUR ORMANLARI YOK EDİLİYOR

Endonezya yağmur ormanları, Sumatra kaplanı, fil ve orangutan gibi soyu tehlike altındaki birçok türün yuvası olduğu gibi, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda da büyük önem taşıyor.

Yağmur ormanlarının yüzde 40’ı Endonezya’nın Papua bölgesinde yer alıyor. Papua, palm yağı endüstrisinin “keşfi”nden önce dünyada biyoçeşitliliğin en zengin olduğu bölgelerden biriydi. Şu anda bu ormanda yaşayan canlılar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Endonezya’da palm yağı üretimi amacıyla 1990-2015 yılları arasında 24 milyon hektar, 2015’ten bu yana ise 130 bin hektar yağmur ormanı katledildi.

Greenpeace, Oreo’nun, her gün ürettiği milyonlarca bisküvi için ihtiyaç duyduğu palm yağını ormanlara zarar veren üreticiler arasında en kötüsü olan Wilmar’dan satın almayı sürdürdüğünü öne sürüyor.

Tahribata neden olan palm yağı üreticileriyle çalışan firmalar arasında Oreo’nun yanı sıra, Colgate-Palmolive, General Mills, Hershey, Kellogg’s, Kraft Heinz, L’Oreal, Mars, Mondelez, Nestlé, PepsiCo, Reckitt Benckiser ve Unilever bulunuyor.


Kaynak: Euronews / Kongkrit.com / Bianet

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz