%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Büyük Denizci Anıldı

Prof. Dr. Süleyman Dirvana, ölümünün 8’inci yılında oğlu Edhem Dirvana tarafından düzenlenen Denizcilik Şenliği ile anıldı.

Büyük Denizci Anıldı

Prof. Dr. Süleyman Dirvana, ölümünün 8’inci yılında oğlu Edhem Dirvana tarafından düzenlenen Denizcilik Şenliği ile anıldı.

Bozburun Yat Kulübü ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte tarihi ahşap dingilerden, günümüz teknolojisini yansıtan geniş bir yelpazede çeşitli teknelerle seyre çıkıldı ve denizcilik söyleşileri gerçekleştirildi.
Türk amatör denizciliği ve yelkenciliği alanında önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. Süleyman Dirvana’nın adını torunu minik Süleyman Dirvana, denizcilik birikiminden oluşan zengin mirasını ise oğlu Edhem Dirvana yaşatıyor.

Bir zamanlar Dirvana’nın “yazlık evi” olan, daha sonra deniz tutkunlarını ağırlayan Bozburun Yat Kulüp’e dönüştürülen mekanda kapsamlı bir etkinlik düzenlendi.Prof. Dr. Süleyman Dirvana Denizcilik Şenliği’nde dört gün boyunca 15 Guiness rekoruna sahip ve tarihte 3 okyanusu kürekle geçen ilk kişi olan Erden Eruç ile Ümit Burnu’nu geçen ve Sadun Boro’dan sonra yelkenle dünyada dolaşan ilk Türk denizci Tanıl Tuncel’in anılarını aktardıkları konuşmalar ilgi ve heyecanla izlendi.

Extreme Sailing Series’de Türkiye’yi temsil eden Team Turx’ün kaptanı ve Bozburun Yat Kulübü’nün yöneticisi Edhem Dirvana’nın günümüz yelkenciliğine bakışı ve yön gösteren söyleşisi etkinliğe katılan yaklaşık 70 konuğa ilham kaynağı oldu.Bu arada ABD’de olduğu için şenliğe katılamayan KÜDENFOR Direktörü Amiral Cem Gürdeniz’in gönderdiği mektup okundu.

Konuklar, Bozburun Yat Kulübü’nde Edhem Dirvana, eşi Tanem Sivar Dirvana ve geçirdiği rahatsızlığını atlatıp sağılığıana yeniden kavuşan Zeynep Anne (Zeynep Dirvana) tarafından ağırlandı.

Güne sabah yogası ile başlandı. Ardından ahşap dingilerden Formula 1 trimarana ve “uçan tekne” Phantom katamarana kadar her türlü yelkenliyi deneyimleme ve tarihten günümüze uzanan geniş bir yelpazede bu teknelerin resmi geçidini izleme fırsatı bulan konuklar, daha sonra duayen denizcilerimizden okyanus ötesi anılarını dinledi. Sohbetlerde ise Türkiye’de denizciliğin hak ettiği yere gelmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı.

Türk denizciliği ile Türk tıbbının ilerlemesinde oldukça önemli bir yere sahip olan Prof. Dr. Süleyman Dirvana’nın anısına düzenlenen denizcilik şenliğine önümüzdeki yıl daha yüksek bir katılımla devam edilmesi planlanıyor.

Kaynak: TurkSail

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz