%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Yapısı: Ayrık Elma Kayası

Dünyanın en ilginç doğal yapılarından biri olarak gösterilen Ayrık Elma Kayası, Yeni Zelanda’da yer alıyor.

Yapısı: Ayrık Elma Kayası

 Ayrık Elma Kayası adı verilen doğal oluşum, ortadan ikiye ayrılmış elmaya benzetilen görünüşü nedeniyle bu isme layık görülüyor. Her yıl binlerce turistin uğrak yeri olan kayalıklar öyle meşhur ki çevresindeki otellere, plajlara bile adını verdiği görülüyor.Turistlerin gözdesi mucizevi kaya

Nasıl oluştuğuna dair efsanelerle turistlerin ilgisine nail olan kayalıklar Marahau’daki Abel Tasman Ulusal Parkı’nda yer alıyor.Coğrafi değişimlerle doğal olarak oluşan kayalar turistlerin fotoğraf çektirdiği bir anı noktası olarak tanınıyor. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile popülerleşen kayalıklara bakan odaların fiyatları bile otellerde değişiklik gösteriyor. Kayalığın ne zaman bu hale geldiği tam olarak bilinmezken halk arasında mitolojik açıklamalar oldukça fazla rağbet görüyor. Yerel halk kayalık için dini hikayelerden aşk mitlerine kadar pek çok farklı masal anlatabiliyor. Bilim insanları ise kayalıkların coğrafi etkilerle şekil aldığı konusunda hemfikir.

Ayrık Elma Kayası nasıl oluştu?

Dilimize Ayrık Elma Kayası olarak çevrilen kayalıklar granitten oluşuyor. Son derece dayanıklı bir maden olan granitin zamanla aşınması ile kayanın ayrıştığına inanılıyor. Buz kaması adı verilen oluşum ile kayalıkların bugünkü şeklini aldığına kesin gözüyle bakılıyor. Kayalıkların arasına yerleşen ve burada donan suyun aşındırma işlemi olarak özetlenebilecek buz kaması, coğrafi bir açıklama sunsa da “gizemli” addedilen oluşum turistlerin daha çok ilgisini çekiyor. Buz kaması doğa olayı, dünyanın pek çok yerinde görülürken birçok kaya yarılması turistik bir cazibe vadetmiyor. Yeni Zelanda’daki kayaların denizin ortasında olması ve çevrenin doğa harikası güzelliği, kayanın şöhretinin artışına neden olarak gösteriliyor.Ayrık Elma Kayası’na ulaşım

Kaiteriteri ve Marahau arasındaki sahilden 50 metre kadar uzakta bulunan Tasman Denizi’nin sularında yer alan kayalıkların üzerine oturarak poz vermek trend oluşturuyor. Sığ yüzeyine kolaylıkla ulaşılabilen kayalar için küçük botlarla turistler taşınıyor. Abel Tasman National Park kıyılarında faaliyet gösteren birçok bot ve tekne tur kapsamına kaya ziyaretini de alıyor. 1988 yılında Ayrık Elma Kayası adını alan oluşumun resmi kaynaklardaki tam adı 2014 yılında Tokangawhā Ayrık Elma Kayası olarak değiştirildi. Tokangawhā adı ise hala dile yerleşmediğinden kayalıklar, bu isimle anılmaya devam ediyor.

Siz de Yeni Zelanda seyahatinize Marahau’daki Abel Tasman Ulusal Parkı’nı ekleyerek Ayrık Elma Kayası’nı yakından görebilir, büyüleyici doğa manzarasına nazır otellerden birinde konaklayarak doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Etiket: Yeni Zelanda,Kaya,
0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz