%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Yelkenliler Finiş Yapmaya Başladı

İlk finişi Orient Express VI yaptı, ikici sırayı CometA-Arkas MAT Sailing Team Korza’ya bırakmadı

Yelkenliler Finiş Yapmaya Başladı

İstanbul Çengelköy’de 13 Temmuz Cuma günü startı verilen TAYK-Deniz Kuvvetleri Kupası’nda 93 tekneden oluşan filonun öncüleri Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi’nin uluslararası sularını geride bırakarak Sığacık’a ulaştı.Yaklaşık 295 deniz mili mesafeli rotasıyla Türkiye’nin en uzun menzilli mücadelesi olan Deniz Kuvvetleri Kupası’nda ilginç bir manzara oluştu.

Filonun öncüleri Sığacık’a ulaştığı sırada Türkiye’nin batı kıyıları, Çeşme’den Çanakkale Boğazı’na kadar Deniz Kuvvetleri Kupası’na katılan yatlar tarafından adeta kuşatıldı.

Sabah saatlerinde boğaz çıkışını yapan öncü grupla birlikte Kuzey Ege’de 29 knot’a ulaşan kuzeyli rüzgar, genellikle 20-21 knot seviyelerinde kaldı.


ARALAR AÇILDI

Dalgaların irileştiği Ege Denizi’ndeki balon seyri sırasında aralar açıldı ve filo neredeyse göneyden kuzeye tüm kıyılara yayıldı.

Sonunda Sığacık Teos Marina önlerindeki finiş hattına ulaşan ilk tekne Orient Express VI oldu. Onu, Çanakkale Boğazı’nda gerçekleştirdiği atakla orta sıralardan fışkırarak öncü grubu yakalayan CometA-Arkas MAT Sailing Team izledi.

Fot:Cem Odabaşı


Yeşilköy önlerinden Çanakkale Boğazı’nın girişine kadar ağırlıklı olarak liderliği elinde bulunduran Korza, boğaz çıkışına doğru Orient Express VI, Ege’de de CometA tarafından geçilince, kaybettiği liderliği geri alamadı ve finiş hattına üçüncü sırada girdi.

Finiş yapan ilk 3 tekne ve zamanları şöyle:

1. Orient Express VI (Bülent Atabay) 20.45.48
2. CometA-Arkas MAT Sailing Team (Serhat Altay) 22.35.31
3. Korza (Gürhan Tüker) 23.11.57


Ardından finiş hattına Sinan Sümer yönetimindeki Arçelik-Papili II yaklaşmaya başladı.

Sığacık’ta finişlerin yarın akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.


Kaynak: TurkSail

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz