%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Keçiler En İyi Arkadaşınız Olabilir

Keçilerin, köpekler kadar akıllı oldukları tespit edildi.

Keçiler En İyi Arkadaşınız Olabilir

Aynı zamanda insanlarla duygusal bağ kurabildikleri de söylenen keçilerin, araştırmacılar tarafından insanların yeni evcil hayvanı olabileceği ifade edildi.

ScienceALert adlı sitede yer alan habere göre; çalışmalarda keçilerin, tek başlarına çözemeyecekleri bir sorun karşısında sık sık sahiplerine baktıkları ve insan yanıtlarının keçilerin davranışlarında etkili olduğu gözlemlendi.


"KÖPEKLER VE ATLAR GİBİ..."

Araştırmacılardan biri olan Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nden Christian Nawroth, “Köpeklerin ulaşılamayacak bir hedef için sorgulayarak baktıkları gibi, keçiler de aynı şekilde insanlara bakıyor” dedi.

Christian Nawroth keçiler hakkında, “Tarımsal üretim amacıyla evcilleştirilmiş hayvanlardaki insanlara karşı olan karmaşık iletişim çabasına ilişkin kanıtlar bulunuyor. Köpekler ve atlar gibi evcilleştirilmiş hayvanlarla benzer özelliklere sahip olduğu görülüyor” ifadelerinde bulunuyor.

Araştırmacılar geçmişte yapılan çalışmalarda keçilerin, sanılandan daha zeki hayvanlar olduklarını bildiklerini, fakat son çalışmalardan elde edilen bilgilerle evcilleştirilmemesine rağmen keçilerin insanlarla iletişim kurabildiklerini belirtiliyor.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz