%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

‘Beyaz Altın'ın Ekimi Başladı

Dünyanın en kaliteli sarımsağı olarak gösterilen Taşköprü sarımsağının ekimi başladı

‘Beyaz Altın'ın Ekimi Başladı

Beyaz altın’ olarak adlandırılan ve dünyanın en kaliteli sarımsağı olarak gösterilen Taşköprü sarımsağının ekimi başladı. ‘Beyaz altın’ olarak adlandırılan ve dünyanın en kaliteli sarımsağı unvanına sahip Taşköprü sarımsağının bu yılki mahsulünün ekimine başlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzde 25’lik kısmının karşılandığı Taşköprü’de sarımsaklar toprakla buluşuyor. 2017 yılında 24 bin ton olan sarımsak rekoltesinin bu yılda 30 bin tonu bulması bekleniyor. Taşköprü’de 4 bin ailenin geçim kaynağı olan Taşköprü sarımsağı, bu yıl ise havaların erken ısınmasından dolayı Şubat ayı içerisinde ekilmeye başlandı. Sarımsak üreticileri, Mart ayında ekimine başladıkları sarımsakları havaların güneşli gitmesinden ötürü 18 Şubat’ta ekmeye başladıklarını söyledi.

“Çin sarımsağı ithal edilmesini istemiyoruz”Taşköprü’ye bağlı Çepni Köyünde sarımsak üreticisi Hatice Kurtuluş, sarımsak ekimine başladıklarını belirterek, “Sarımsak bizim gelir kaynağımız. SEKA Fabrikası daha önceden kapatıldı, şimdi de Şeker Fabrikasını özelleştiriyorlar. Başka geçim kaynağımız kalmadı. Bu yıl sarımsakta para etmeyince bizler çok mağdur olduk. Ne işçi çalıştırabiliyoruz, ne de istediğimiz gibi ilacımızı, gübremizi, tohumumuzu alabiliyoruz. Bu yılda güçlükle ekmeye çalışıyoruz” dedi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz