%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Zambaklara Zara Verene 38 Bin Lira Ceza

Akdeniz sahillerinde çiçek açan Likya kum zambaklarına zarar verenlere 38 bin lira ceza uygulanıyor.

Zambaklara Zara Verene 38 Bin Lira Ceza

Fethiye’den Antalya’nın doğusuna kadar her yıl temmuz-ekim ayları arasında Akdeniz sahillerini süsleyen Likya kum zambağı, ‘sahillerdeki yapılaşma, bilinçsiz sahil kullanımları, şezlong ve benzeri yapılarla sahillerin doldurulması, artan otel inşaatları’ gibi nedenlerle yok olma tehlikesi yaşıyor.

Bazı kişiler ise sahillerde gördükleri kum zambaklarını kökleyip evlerinin bahçesine götürüyor.Araçlar plaja yol yapmış

Antalya’da Çıralı, Kemer, Kumluca, Kaş gibi pek çok sahilde bilinçsiz plaj kullanımları ve turizm baskısı nedeniyle giderek azalan Likya kum zambaklarının, Lara kumullarında TRT kampı yakınındaki alanda önemli bir yayılış gösterdiği belirlendi.

Yurttaşların araçlarıyla kum zambaklarının içinden geçerek, yayılış alanının yola çevrildiği ve zarar verdikleri görüldü.

Lara kumullarının bulunduğu Aksu ilçesinde yaşayan Fehmi Özcan, kısa bir süre öncesine kadar halk plajını kendilerinin işlettiğini belirterek, “O dönemde burası Likya kum zambaklarıyla doluydu. Koruma altına alarak kimseyi dokundurtmuyorduk. Belediye bizden aldıktan sonra buradaki kum zambaklarını önüne gelen aldı ve çok az kaldı. Kalanları da koruma altına alındı. Bunların korunması için çabalıyoruz” dedi.

Koparma ve zarar vermenin cezası 38 bin lira

Likya kum zambaklarını koparan veya yayılış alanlarına zarar veren kişi veya kişilere, ‘biyolojik çeşitliliği tahrip etmek’ten 2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında 38 bin 751 TL idari para cezası uygulanıyor

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz