%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Bohçacılara 82 Bin 695 Tl Ceza Kesildi

Hatay'da 2 bohçacıya 74 bin 725 TL Konya'da yakalanan bohçacıya 7 bin 970 TL para cezası kesildi.

Bohçacılara 82 Bin 695 Tl Ceza Kesildi

Hatay'ın merkez Antakya İlçesi Mansurlu Mahallesi kırsalında kaçak av yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgede yırtıcı kuş avlayan H.A.'yı yakaladı.

BOHÇACILARIN  SİLAHLARINA EL KONDU

Avcının silahına el konulurken yapılan araştırmada, kafaları kesilmiş ve tüyleri yolunmuş 8 yırtıcı kuşa rastlandı. Ekipler tarafından bohçacı H.A.'ya avlanması yasak olan yırtıcı kuş başına 8 bin lira olmak üzere 64 bin lira tazminat ve bin 816 lira idari para cezası olmak üzere toplam 65 bin 816 lira para cezası uyguladı.

SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Ayrıca merkez Defne İlçesi Döver Mahallesi kırsalında kaçak avlanan Ö.A.'da suçüstü yakalandı. Bohçacının silahına el konulurken ekipler Ö.A.'nın yanında vurulmuş bir arı kuşu buldu. Bu bohçacıya’da 8 bin lira tazminat ile 909 lira idari para cezası olmak üzere toplam 8 bin 909 lira para cezası kesildi.

74 BİN 725 TL CEZA

Doğa Koruma ve Milli Parklar Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, il genelinde bohçacılık yapanlara yönelik denetimlerin artarak devam ettiğini belirtti. Çağlar, "Avcılık belgesi olmadan avlananlara ve avlanması yasak olan kuşları vuranlara ceza kesiyoruz. Son olarak 2 bohçacıya toplam 74 bin 725 lira para cezası uyguladı. Bohçacılara karşı önlemlerimiz devam ediyor." diye konuştu.
Öteyandan Konya’da yakalanan bohçacıya da 7 bin 970 lira ceza kesildi.
Konya Orman ve Su İşleri Bakanlığı Konya Şube Müdürlüğü av koruma ekipleri tarafından yürütülen av koruma ve kontrol faaliyetleri kapsamında bohçacılara 7 bin 970 bin lira idari ceza parası kesildi.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Konya ilinin 8 farklı bölgesindeki avlaklarda av koruma ekipleri tarafından yürütülen denetim ve kontrollerde 250 avcının kontrol edildiği belirtildi. Kontrollerde 4950 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet ettiği tespit edilen bohçacılara işlem yapıldı.
Bu çerçevede 7 bin 970 liralık idari para cezasının uygulandığının ifade edildiği açıklamada, avlaklarda kullanımı yasak olan bıldırcın avında kullanılan ses cihazlarına imha edilmek üzere el konulduğu, 3 takozsuz av tüfeğinin mülkiyetinin kamuya geçirildiği, 2’sinin ise jandarma ekiplerine teslim edildiği kaydedildi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz