%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Doğanın Beyazları

şte nadir de olsa doğada var olan albino hayvanlar...

Doğanın Beyazları

Çok nadir olan albino katil balina Rusya’nın uzak doğusundaki Kamçatka Yarımadası’nın kıyılarında,
Kuzeybatı Pasifik sularında ilk kez 2010 yılında görüntülenmişti.

Dünyanın bilinen ilk albino katil balinası, 4 yıl aradan sonra Rusya’ya bağlı Kuril Adaları yakınlarında görüntülendi.Dünyanın bilinen ilk albino katil balinası, daha sonra 2012 yılında bir kez daha kameralara yansımıştı.

Şimdilerde 22 yaşında olduğu tahmin edilen albino katil balina Kuril Adaları yakınlarında bir kez daha görüntülendi.Rusya’nın Uzay Doğu Bölgesi Orca Projesi’nde (FEROP) yer alan araştırmacı Erich Hoyt’un kamerasına yakalanan balinanın yaşaması, bilim ve çevre dünyasını heyecanlandırdı.Albino katil balinalar 10 binde bir görülüyor.

Albino hayvan beslemek Batı dünyasında son trend. Albino kedi, köpekler bile normalin iki üç misli pahalı.Ama albino yılan, tavuz kuşu, kaplumbağa gibi daha egzotik hayvanlara sahip olmak isteyenler çok yüksek fiyatlar ödüyorlar.Bu hayvanlar normal pigment üretmesini engelleyen bir gen mutasyonu nedeniyle bembeyaz. Ama sadece tüy pigmentlerini etkilemiş.Tam albinoların göz pigmentleri de yok ve bu yüzden görme yetisini kaybediyor.lk kez 1991 yılında görüntülendi. O günden bu yana herkes peşinde..Dünyanın bilinen tek albino beyaz balinası Avustralya, Sydney kıyılarında lk kez 1991 yılında görüntülenen ve Migaloo adı verilen beyaz balina çok nadir bulunan bir tür.Amerikalı yazar Herman Melville’in dünyaca ünlü romanı Moby Dick‘i ekrana getiren ve beyaz gövdesi ile suyun altında mavi bir floresan gibi parlayan dev canlı araştırmacılar ve bilim adamları tarafından el üstünde tutuluyor.Hemen hemen her sene Avustralya kıyılarında görülen Migaloo’yu görüntülemek isteyen insanlara karşı kanun çıkaran Queensland Hayvan Koruma örgütü, dev balinanın rahatsız edilmemesi için uğraşıyor.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz