%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Hatay Dağ Ceylanları İçin Büyük Tehlike

Hatay Dağ Ceylanlarının yaşadığı bölgeye Çimento fabrikası kurmak için olur anlamına gelen ÇED raporu verildi.

Hatay Dağ Ceylanları İçin Büyük Tehlike

Çimento fabrikası kurmak için  projesi hazırlanan bölgede, birkaç yıl önce varlığı tespit edilen Dağ Ceylanları (Gazella gazella) Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından  koruma altına alınmıştı.

ÇED raporundan alınan bilgiye göre projede 56 bitki türü,17 sürüngen türü,39 kuş türü,17 memeli türünün yaşadı belirtilirken Türkiye’nin en özel endemik hayvan türü olan Hatay Dağ Ceylanın yazılı olmadığı görüldü.

Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Aptullah Öğünç, yaptığı basın açılamasında
“Çizgili sırtlan, Saz kedisi, Kayalık gerbili Türkiye’deki nadirlikleri ve nesillerinin tehlikede olması nedeniyle T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından üzerinde Tür Koruma Eylem Planı yapılan memeli türleridir. 2017 yılı içinde de Hatay Dağ Ceylanı için Tür Koruma Eylem Planına başlanmıştır. Dolayısı ile Türkiye’de Tür Koruma Eylem Planı yapılmış ve yapılmakta olan 9 memeli türünden 4 tanesi bu alanda yaşamaktadır. Türkiye’deki başka hiçbir bölgede üzerinde Tür Koruma Eylem Planı yapılmış 4 memeli türünün bir arada yaşadığı başka bir alan yoktur. Alan memeli türleri bakımından bu kadar önemli iken bu 4 memeli türünün hiç birisine ÇED raporunda yer verilmediği görülmektedir. Bunların yanında memeli listesinde hiçbir yarasa türünün bulunmaması açıklanabilir bir durum değildir. Oysa Hatay bölgesinde bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarla 17 yarasa türü belirlenmiş durumdadır ve bunların önemli bir bölümü de nesli tehlike altında olan türlerdir. Bu nedenle verilen ÇED raporuna mahkeme kanalıyla itiraz ettik” Dedi.

Birkaç yıl önce sayıları 100 olan dağ Ceylanları Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alındıktan sonra sayıları 500 olarak belirlenmişti.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz