%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Bu Taşlar Şfa Kaynağı

"eşkina kötek balığının" kafasında taşıdığı taşların böbrek taşı rahatsızlığına iyi geldiğine inanılıyor.

Bu Taşlar Şfa Kaynağı

Karadeniz’de nadir avlanan bir balık olan "eşkina kötek balığının" kafasında taşıdığı taşların böbrek taşı rahatsızlığına iyi geldiğine inanılıyor.Bu balığın kafasından çıkanlar şifa kaynağı Kafasında gözlerinin arka kısmında sağ ve sol tarafta beyaz taşlar bulunan kötek balıkları Karadenizli balıkçıların zaman zaman ağlarına takılıyor.


Balıkçılar tarafından ‘minekop’, ‘eşkina’ ve ‘mavroşgil’ olarak adlandırılan bu balıkların kafalarında bulunan beyaz taşlar, un kıvamına gelecek kadar dövüldükten sonra limonla karıştırılıp 2 gün buzdolabında bekletildikten sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı  ile içildiğinde böbrek taşlarının düşmesinde yardımcı olduğu iddia ediliyor.Rize'de bir marketin balık reyonunda hizmet veren 43 yaşındaki Cemal Yavuzer, 30 yıl önce öğrendiği yöntem sayesinde hazırladığı ilaç ile böbrek taşı rahatsızlığı bulunan hastalara şifa kaynağı oluyor.
Yavuzer, 30 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, "Balık taşının böbrek taşına iyi geldiğini 30 yıl önce yaşlı bir amcamız  sayesinde öğrendim. O dönemlerde doktorlar, profesörler balık taşını gelip alır ve ilaç yaparlardı. Ben de onun sayesinde bu ilacı  yapmayı öğrendim ve bugüne kadar olumlu dönüşler aldım" dedi. "İlacı hazırladığım herkesten olumlu geri dönüşler aldım" diyen Yavuzer "Bu ilacın herhangi bir yan etkisinin olduğunu şuana kadar duymadım.Bu taş hemen hemen her balıkta bulunuyor ama asıl makbul olanı 'Eşkina' olarak bilinen 'Karagöz' balığında mevcut. İlacımızı balıkların
beyninden çıkardığımız 5 taştan yapıyoruz.
Halis zeytin yağı, soda ve limon karışımıyla yapılan ilacımızı bir gün ayazda beklettikten sonra hazırlıyoruz" diye konuştu  Yavuzer, ticari amaçlı bu ilacı yapmadığını da belirterek, "Bu taşlar kısıtlı bulunduğu için ilacı yapıp ticarete dökenler de  mevcut ama ben yıllardır Allah rızası için ve insanlara faydalı olmak için yapıyorum.Bu ilaçla böbrek taşı tamamen yok oluyor.  

Lazer ile kırılan taş yeniden çıkabiliyor ama bu ilaçla tamamen yok oluyor" iddiasında bulundu.


0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz