%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

12 Saat Süren Operasyonla Kurtarıldı

Dağları’na tırmanırken bileğini burkarak sakatlanan doğa yürüyüşçüsü, AKUT ve AFAD tarafından kurtarıldı.

12 Saat Süren Operasyonla Kurtarıldı

Milas’taki Beşparmak Dağları’na tırmanırken bileğini burkarak sakatlanan doğa yürüyüşçüsü, AKUT ve AFAD’ın 12 saat süren operasyonuyla kurtarıldı.

Aydın’ın Didim ilçesinde öğretmenlik yapan Dürdane Pekgöz, geçtiğimiz pazar günü Didim’deki bir dağcılık grubunun Milas’ta bulunan Beşparmak Dağları’nda düzenlediği doğa yürüyüşüne katıldı. Milas’a bağlı Kapıkırı Mahallesi’ne gelerek tarihi Karia Yolu’nun en zorlu parkurlarından birinde yürüyüşe başlayan kafile, etkinlikte beklenmedik bir kazayla karşı karşıya kaldı. Kazık Kaya Mevkii’ne gelince ayak bileği burkulan 45 yaşındaki Pekgöz, yürüyüşe devam edemedi ve dağda mahsur kaldı. Saat 14.00 sıralarında yaşanan kaza sonrası doğa yürüyüşçüleri cep telefonlarıyla AKUT’tan yardım istedi. İhbarın ardından harekete geçen AKUT Kuşadası ve Milas ekibi, 2 buçuk saat süren yürüyüşün ardından yaralıya ulaştı ve ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. AKUT ekibine daha sonra AFAD Muğla ekibi de destek verdi.

Burkulan bileği sabitlenerek, sedyeye alınan Pekgöz, 18 kişilik kurtarma ekibinin çalışmasıyla mahsur kaldığı yerden yerleşim yerine doğru indirilmeye başlandı.

YARALI KIR ÇİÇEKLERİYLE SAKİNLEŞTİRİLDİ

Engebeli arazi nedeniyle oldukça yavaş ilerleyen kurtarma operasyonu sırasında büyük bir korku ve kaygı yaşayan Pekgöz, etraftan toplanan kır çiçekleriyle sakinleştirildi. Kurtarma operasyonunu takip eden Didim Kaymakamı İskender Yönden ve Milas Kaymakamı Eren Arslan iise yaralıyı telefonla arayarak moral verdiler.

Arazi şartlarının engebeli olması nedeniyle zor anlar yaşadıklarını ifade eden AKUT Kuşadası Ekibi Operasyon Sorumlusu Tağmaç Saraçoğlu, “Hava kararmaya başlayınca yaralıyı kat kat giydirdik ve el fenerleriyle adım adım sedyeyi taşıdık. Yaralının şoka girmemesi ve uyumaması için topladığımız kır çiçeklerini kendisine verdik. Dürdane Hanım, operasyon sonuna kadar çiçekleri biran olsun elinden düşürmedi.” diye konuştu.

12 saatin ardından gece saat 02.00 sıralarında Kapıkırı’na getirilen yaralı, ambulansla 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Kurtarma operasyonuna katkı sağlayan herkese teşekkür eden yaralının, genel durumunun iyi olduğu bildirildi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz