%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Bohçacılara Ceza Yağdı

Bohçacı 7 bin 620 kişiye toplam 5 milyon 896 bin 721,64 lira idari ceza kesildi.33 otomobil, 9 kamyonete el konuldu.

Bohçacılara Ceza Yağdı

Bohçacıların  kullandığı 33 otomobil, 9 kamyonet, 4 motorlu tekne, 2 motosiklet ve 3 traktör ile bin 443 otomatik ve yarı otomatik tüfek, 120 ağ ve 46 aküye el koyuldu

Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce (DKMP) geçen yıl, kaçak avlanan bohçacı 7 bin 620 kişiye toplam 5 milyon 896 bin 721,64 lira idari ceza kesildi.

DKMP ekiplerince geçen yıl düzenlenen operasyonlarda, bohçacılar tarafından avlanmak istenen 7 bin 322 yaban hayvanına el koyuldu.

Canlı/ölü halde bulunan hayvanlar arasında domuz, çakal, yaban keçisi, tilki ve ördeğin yanı sıra karaca, ceylan, kızıl şahin, kartal, doğan, kuğu, flamingo, turna, sülün ve keklikler de yer alıyor.

Ekipler, kurtardıkları hayvanları rehabilite ettikten sonra tabiata salıyor.

DKMP Genel Müdürlüğünce, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten geçen yıl 7 bin 620 kişiye (sosyal paylaşım sitelerinden 720) yasa dışı avcılıktan toplam 5 milyon 896 bin 721,64 lira idari ceza kesildi. Talep edilen tazminat miktarı 3 milyon 826 bin 50,04 lira oldu.Sosyal Ağlar Takip Ediliyor

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu av koruma ve kontrol faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdüklerini de vurgulayarak “Bohçacılara göz açtırmıyoruz. Bu çerçevede DKMP Genel Müdürlüğü denetimlerini, Orman Genel Müdürlüğü, Jandarma, Emniyet, Muhtarlar ve Fahri Av Müfettişlerinin de destekleri ile en etkin biçimde devam ettiriyor. Ayrıca Facebook ve Twitter gibi oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda yasadışı yayınlanan av görüntülerinin tespiti yapılıyor ve kabahatliler hakkında yasal işlem uygulanıyor” dedi.

Ayrıca Genel Müdürlük tarafından av hayvanlarının üretimi, koruma-kontrolün etkin ve programlı bir şekilde yapılması, avcılar ile paydaşların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için avlak sistemi geliştirildi.

Sistemle planlı avcılığa geçilerek tabiata destek verilmesi anlamına gelen "Sürdürülebilir Av Yönetimi" faaliyetleri ile yaban hayatı daha etkin bir şekilde korunmaya başlandı.

Genel Müdürlüğün, 2013'te Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi (AVBİS) yazılımını hizmete almasıyla avcılar kayıt altına alındı. Türkiye'de kayıtlı 239 bin 986 avcının veri tabanı oluşturularak sistem üzerinden avlanma izin belgesi almalarına imkân sağlandı.

Avcılık hizmetlerinden elde edilen gelirin tamamının sürdürülebilir yaban hayatı için harcandığı çalışmalar kapsamında, geçen yıl 145 bin 259 avlanma izin kartı satılması sonucu elde edilen gelir 12 milyon 45 bin 765 lira oldu.

Devlet ve genel avlakların tesisi çalışmalarında da sona yaklaşıldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında bin 98'i devlet avlağı, 990'ı genel avlak ve 49'u örnek ve özel avlak olmak üzere toplam yüzölçümü 72 milyon 255 bin 534,57 hektar olan 2 bin 137 avlak tescil edildi.

Bilinçli Koruma İçin Avcı Eğitimleri Düzenleniyor

DKMP Genel Müdürlüğü tarafından halk eğitim merkezi müdürlükleri ve bölge müdürlükleri işbirliğinde geçen yıl 673 avcı eğitim kursu açıldı, bu kurslarda 16 bin 241 kişi sertifika almaya hak kazandı.

Elde Edilen Gelirler Av ve Yaban Hayatına Katkı Olarak Geri Dönüyor

Uygulanan idari para ve tazminat cezaları ile av pulu olarak da tabir edilen avlanma izin kartı satışlarından elde edilen gelirlerin, av ve yaban hayatının geliştirilmesi maksadıyla kullanıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, böylece buradan elde edilen gelirlerin av ve yaban hayatına katkı olarak geri dönmesinin sağlandığını ifade etti. 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz