%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Bohçacılar Yine Vaşak Vurdu

Bayburt'ta bir bohçacının yivsiz av tüfeğinden çıkan saçmalarla ağır yaralanan vaşak tedavi altına alındı.

Bohçacılar Yine Vaşak Vurdu

Bayburt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından, ağır yaralı olarak bulunan vaşak Kars'a gönderildi.

KAÜ Yaban Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon, Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Erdoğan Uzlu, vaşağa av yivsiz tüfeği ile atış edildiğini, 9 saçmanın isabet ettiğini bildirdi.

Saçmalardan birinin kafatasının arka bölümünden girerek vaşağın beynine hasar verdiğini bilgisayar tomografisi ile tespit ettiklerini anlatan Doç.Dr. Uzlu, şimdilik ameliyatın ikinci seçenek olduğunu belirtti.

Tespit edilen bulgular üzerine Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı ile birlikte vaşağın tedavisine başladıklarına işaret eden doç. Dr. Uzlu, alınan sonuçların ümit verici olduğunu söyledi.

Yaralı vaşağın sağlığına kavuştuktan sonra doğaya bırakılacağını anımsatan Doç.Dr. Uzlu, merkezin çalışmalarını anlatırken, şöyle dedi: "Merkez aracılığı ile Kafkas Üniversitesi hizmet alan değil ülke ve bölge geneline yaban hayatının korunması noktasında hizmet veren tek kuruluş olarak öne çıkmaktadır. Önümüzdeki ay açılışı planlanan bu merkez ülkemizdeki en iyi örnek olacak. Kafkas ülkeleriyle işbirliğini ön plana çıkardık. İlk olarak Tiflis İlia Devlet Üniversitesi, Ekoloji Enstitüsü ile akademik işbirliği çalışmalarına başlanmıştır."

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz