%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

TOPRAKSIZ DOMATES ÜRETİMİ

Kayseri Şeker Fabrikası Domatesten Sonra Biber ve Salatalık Üretecek

TOPRAKSIZ DOMATES ÜRETİMİ

Kayseri Şeker Fabrikası, geçen yıl başladığı topraksız domates üretimine 2010 yılında biber ve salatalıkla devam edecek. 10 bin metrekarelik alanda oluşturulan serada, kaya yünü yardımıyla hormonsuz domates üreten Kayseri Şeker Fabrikası, aynı yöntemle biber ve salatalık üretimi de gerçekleştirerek bölgeyi sebze üretim merkezi haline getirecek. 335 gün üretim yapılabilen serada ürünlerde Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) yasakladığı kimyasallar kullanılmıyor. 2009-2010 üretim sezonunda dekar başına yaklaşık 45 ton salkım domates üreten Şeker Fabrikası, oluşturacağı yaklaşık 20 dekarlık alanda da biber ve salatalık yetiştirecek. Yetiştirilen ürünler iç piyasada değerlendirilecek.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık, İç Anadolu'da ilk defa kaya yününü kullanarak sera oluşturduklarını ve bu serada hormonsuz domates yetiştirmeyi başardıklarını söyledi. Projenin ilk ayağının domates üretimi olduğunu 2010 yılı içinde de hormonsuz biber ve salatalık üretimini gerçekleştireceklerini kaydeden Özışık, dikimden hasada kadar uygulamaların kayıt altına alındığı Sera Mis'te üretimde insan ve çevre sağlığı gözetilerek biyolojik ilaç kullanıldığını açıkladı. Kullanılan ilaçlarda her ülke için belirlenen tüketim alışkanlıklarına göre rezüdi limit değerleri gözetildiğini aktaran Özışık, kullanılan kimyasalların internet ortamında izlenebilirlik barkodu girilerek görülebileceğini belirtti. Serada yetiştirilen ürünlerin ziraat mühendisleri kontrolünde yapıldığını ifade eden Özışık, seranın camdan olduğunu ve bitki beslemede bitkinin istediği 76 elementin hesaplanarak verildiğini dile getiren Özışık, 335 gün üretim yapılabildiğini söyledi. Domateslerde her bitkinin boyunun 12 metreye kadar çıktığını belirten Özışık, her bitki üzerinde yaklaşık 37 salkım olduğunu bir salkımda da 5 adet domatesin yetiştiğini kaydetti. Serada uygulanan üretim tekniğinin Türkiye'de bazı bölgelerde lokal olarak gerçekleştirildiğini, ancak henüz yaygınlaşmadığını hatırlatan Özışık, "Ortamımız sadece kaya yününden oluşuyor. Bütün tozlaşma ve döllenme arılar sayesinde yapılıyor. Üretim uzman mühendisler tarafından 24 saat izleniyor. Bitki beslenmesi de belirli saatlerde düzenli olarak yapılıyor. Tüketici bizden nasıl domates istiyorsa onu üretiyoruz." dedi.

Seranın şeker fabrikasından çıkan sıcak suyla ısıtıldığını ve ısıtma için çok fazla maliyet gerekmediğini ifade eden Özışık, dekarda 36 bin bitki bulunduğunu ve bölgenin en önemli sebze üretim portföyünü oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı. Kurulan bu serayla İç Anadolu Bölgesi'nde de seracılık yapılabileceğini göstermiş olduklarını aktaran Özışık domatesten sonra biber, salatalık ve özel ürünlerin üretimi içinde çalışmalara başladıklarını açıkladı. Bu hedef çerçevesinde yaklaşık 20 dekarlık alanda sera yapım çalışmasına başlandığını kaydeden Özışık, yine bu ürünlerin üretiminde de aynı tekniği kullanacaklarını ve ürünlerin iç piyasada tüketileceğini söyledi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz