%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Çoluk Çocuk Yarışacaklar

Danimarka Kraliyet Yat Kulübü tarafından düzenlenen X-Yachts Gold Cup 15-18 Temmuz'da Kopenhag’da yapılacak.

Çoluk Çocuk Yarışacaklar

Gold Cup’ta aileler çoluk çocuk yarışacaklar
 12 ülkenin ekibi, X-Yachts’ın 36 yıllık tarihinde ürettiği farklı tip ve modelde 58 teknede yarışacak. İddialı ekiplerin yanı sıra aileler de çocukları ile bu dört günlük mücadelede yelken basacak. Belirtelim ki, hiçbirinin lisansı yok ama soran ve isteyen de yok...Biz Türkiye’de adeta bir “kayıkçı kavgası”nın içinde boğulurken, dünyada yelkencilik bambaşka bir boyutta yoluna devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Norveç’te bunlardan birini yakından izleme fırsatını elde ettik. Yat charter firması Rope Sail’in Türkiye’den de ekip götürdüğü ve 676 teknenin yelken bastığı Faerder Regatta ile dünyanın en önemlği etkinliklerinden Volvo Okyanus Yarışı’nın kapanışından izlenimler sırada bekliyor.

Şimdi biz gözlerimizi önce daha farklı kurguya sahip bir diğerine çevirelim…LİSANS YOK, FEDERASYON YOK…

Danimarkalı tekne üreticisi X-Yachts’ın ürettiği tekneleri bir araya getirmek için her yıl düzenlediği Gold Cup bu yıl 7 sınıfta 20 modeli ile sulara açılacak.

Yarışçıların arasında iddialı rakipler de var, çoluk çocuk, ağabey kardeş gelen aileler de.

Lisans diye bir kavramdan haberleri yok. Katkı payı gibi yan ödemelerden de… Üstelik etkinliğin hiçbir yerinde “Danimarka Yelken Federasyonu”na yapılmış bir göndermeye de rastlayamadık.O YOK, BU YOK AMA BÜTÇE BİRAZ “TUZLU”

X-Yachts’ın daveti üzerine katılmayı arzu edenlerin Danimarka Kraliyet Yat Kulübü’ne kayıt ücretlerini yatırmaları ve ön kayıtlarını kesinleştirmeleri yeterli. Söz buraya gelmişken, kayıt ücretlerine de değinelim.

Tam boyu 11.40 metrenin altında olanlar: 450 Euro (1.340 TL)
Tam boyu 11.40 metrenin üstünde olanlar: 550 Euro (1.638 TL)
50 ft üzeri: 650 Euro (1.936 TL)
X-35 ve X-41 sınıfları: 650 Euro (1.936 TL)

Bir de açıklaması var, “Danimarka KDV’si dahildir” deniyor. Peki bu tutarı ödediniz, karşılığında ne alıyorsunuz? Bakalım...

Sport, Familiy Class ve 50 +’lar üç günde yapılacak toplam 9, X-35 ve X-41’ler de 4 günde yapılacak toplam 12 yarışa katılma hakkı kazanıyor. Ayrıca sabah kahvaltıları, her günün akşamında yapılacak etkinlikler, açık büfe bar ve yiyecek ikramları tutara dahil.

“HARDCORE” DEĞİL AMA GÜVENLİK ZİRVE

Çoluk çocuk, lisans şartı aranmadan yarışacaklar dedik ama öyle denize de teknenize atlayıp elinizi kolunuzu sallayarak çıkabilmeniz mümkün değil. Önce bazı kontrollerden geçmeniz gerekiyor.

Asla ödün verilmeyen unsurlardan biri güvenlik ekipman kontrolü, diğeri de teknelerin tartı ve yelkenler de dahil olmak üzere ölçülmesi… Ayrıca X-35 ve X-41 tipi eş teknelerde yarışacak ekipleri bir de “ekip tartısı” bekliyor. Zira izin verilen toplam ekip ağırlığının aşılmasına izin yok. Bu durumda bir kişi tekneden indiriliyor.

Üstüne üstlük çok da ciddiye alınacak bir yarış değil. Temel amaç bir arada olmak, hoşça vakit geçirmek, kaynaşmak ve yelken yapmanın keyfine varmak. Alınan bedelin karşılığında vaat edilen sadece bu...

KUZEYİN ÜNLÜ YELKENCİLERİ DE YARIŞTA

Yelkenciler arasında İsveç, Norveç, Finlandiya, Almanya gibi “komşuların” yanı sıra uzaklardan, İsrail, Rusya hatta Avustralya’nın da aralarında olduğu 12 ülkeden gelen ekipler yarın Kopenhag’ın 6 kilometre kuzeyindeki Tuborg Havn’da, Qresund sularında buluşacak. Aile yarışları ise 15 Temmuz’da başlayacak.

Sportif, yarış ve gezi kategorilerindeki mücadeleye Audi Etron’dan Teemu Kekkonen ve Audi Ultra’dan Samuli Leisti de katılacak.

Danimarka Kraliyet Yat Kulübü Komodoru, 1981-82 ¾ ton şampiyonu Lars Ive dışında 1986 one tonner şampiyonu Jürgen Klinghard da yarışmacılar arasında bulunuyor. 50+’da da eski X-99 Dünya şampiyonu Dan Pedersen var. Bu arada X-Yachts’ın kurucu ortaklarından Niels Jeppesen’in oğlu Frederik de Norveç teknesinin dümenine geçecek.

X-35, X-41, X-34, X-46, X-50, X-55, X-99, IMX-40, X-102, X-332, X-342, X-362, Xp 33, Xp 38, Xp 44, Xp 50, Xp 55, Xc 35, Xc 42 model 58 tekne ile yarışlar, Aile Sınıfı (Family Class) A-B, Spor Sınıfı (Sport Class) A-B ve 50+ ile X-35 ve X-41 kategorilerinde düzenlenecek.

X-Yachts Gold Cup, 18 Temmuz’da canlı müzik eşliğindeki ödül gecesi ile sona erecek.

Kaynak: TurkSail

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz