%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Kelebekler Müzesi

Konya,Selçuklu'da Mayıs ayında "Aşkın Kanatları Kelebek Müzesi" hazır olacak.

Kelebekler Müzesi

Kelebeklerin göç hikâyelerinde ana etken hava şartları. Havaların soğumasıyla birlikte, Malezya’da, Güney Amerika’da, Güney Kanada’da yaşayan bazı kelebek türleri daha sıcak bölgelere göç ediyor.
Kışın baş göstermesiyle birlikte yaklaşık 5000 km’lik bir mesafeyi kat eden bu narin varlıklar için fırtınalar ve türlü tehlikelerle dolu bir yolculuk başlıyor. Ancak Konya’ya göç eden 10 bin kelebeğin hikâyesi ise biraz daha farklı.

Malezya’dan İngiltere’ye, Hollanda’dan Meksika’ya kadar dünyanın dört bir yanından farklı türlere ait 10 bin kelebek Konya’da inşa edilen Tropikal Kelebek Bahçesi için bir yolculuğa çıkıyor.
Oldukça hassas bu canlıları tropikal iklimden binlerce kilometre uzakta, Konya’da ağırlamak kolay değil elbet. İşte bunun için yaklaşık iki yıldır titiz bir çalışma sürdüren Selçuklu Belediyesi, 385.000 m²’lik devasa bir alanda kelebeklerin gece ve gündüz ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi ince ince planlıyor.
630 ton çeliğin, her biri farklı ölçülerde 1500 adet camın kullanıldığı inşaatta sadece teknik ekipler değil, bilimsel alanlarda uzman isimler çalışıyor.

Çünkü kelebeklerin Konya’da yaşayabilmeleri için sıcaklığın yaz kış 26 derece ve nem oranının ise yüzde 85 olması gerekiyor. Aynı zamanda kelebeklerin yönlerini bulmaları için de UV ışınlarının maximum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanılıyor.

Çalışmaların titizlikle yürütüldüğü bu heyecan verici serüvende sona yaklaşıldığını söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay mayıs ayında Tropikal Kelebek Bahçesi’nin ve dünya üzerindeki tüm kelebek türlerinin sergileneceği Aşkın Kanatları Kelebek Müzesi’nin hazır olacağını belirtti.

“Kelebek şeklinde inşa edilen serada kelebeklerin özgürce uçuşabileceği bir alan oluşturuluyor. Yine içerisinde oluşturacak botanik park ile birlikte Türkiye’de ilk defa yağmur ormanlarıyla ilgili bir alan inşa ediliyor. Böylece bütün bu projenin isminin ortaya çıkmasını sağlayan kelebekler de burada uçuşacak. 

7 bin 600 metrekare kullanım alanı bulunan Aşkın Kanatları Müzesi’nde; kelebeklerin doğal yaşamlarının gözlemlenebileceği tropikal kelebek bahçesinin yanı sıra, aynı anda ziyaretçilerin kelebeklerin koza oluşumlarını da izleyebilecekleri bölümler ve...tropikal bitki türlerinin yetiştirilebileceği üreme çiftliği, değişik böcek türleri ile ilgili görsel objelerin olduğu koza şeklinde dizayn edilmiş mekanlardan oluşan böcek müzesi, kelebeklerin yaşam döngüleri ile projeksiyonlu sunumlarının olacağı sinema salonu, müzeyi ve kelebekleri hatırlatan ürünlerin yer aldığı mağazalar, kafeteryalar yer alacak.” dedi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz