%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

MAK'DA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

2013-2014 Av Dönemi İçin alınan kararlar ilk kez 9 oya karşı 12 oyla avcıların lehine çıktı...

MAK'DA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Haberin Fotoğrafları

ANKARA- Merkez Av Komisyonu (MAK) toplantısı sona erdi.2013-2014 Av dönemi kararları için toplanan MAK üyeleri daha önce hazırlanan MAK metinin tasarısı onaylandı.

Toplantıya Orman ve Su İşleri Bakanlığı Avcılık ve  Avlak Yönetimi Daire Başkanlığı’nın yetkilileri, bölgelerden gönderilen bölgesel avcı temsilcileri ve diğer görevliler katıldı.

Merkez Av Komisyonu'nun tarihinde ilk kez avcıların görüşleri  9 oya karşı 12 oyla kabul edildi. Oylamada bazı yetkililerin avcılar lehine oy verdikleri gözlendi.

İki yıldır sürüncemede kalan en önemli konulardan biri olan yarı otomatik av tüfekleri ile ilgili  2+1 olayı da MAK kararlarında 2+1 olarak kabul edildi.

Ayrıca, av haritasında ava kapalı kırmızı sahaların yaklaşık yüzde 83 ünün özellikle Doğu, Güneydoğu ve bazı diğer illerde ava açıldı.

Buna göre 2013-2014  Av döneminde Bıldırcın, Üveyik ve Domuz avı bölgelere göre, tüm Türkiye’de 17 ve 24 Ağustos tarihlerinde Salı ,Çarşamba,Cumartesi ve Pazar günleri açık olacak.ve bu avlar 16 Şubat 2014 ‘de kapanacak.

Keklik avı tüm Türkiye’de 2 Kasım 2013 ‘de açılacak 6 Ocak 2014 tarihinde kapanacak. Bu arada keklik avının kapalı olduğu yaklaşık 20 ilde keklik serbet bırakılacak.

Çulluk avının 2 Kasım 2013 tarihinde açılacağı 16 Şubat 2014 tarihinde kapanacağı, tavşan avının 2 Kasım 2013 tarihinde açılacağı 6 Ocak 2014 tarihinde kapanacağı, ördek avının 2 Kasım 2013 tarihinde açılacağı, 2 Mart 2014 tarihinde kapanacağı bildirildi.

Limitlerin geçtiğimiz yıldaki gibi olacağı sadece Sakarmeke limitinin 4 adete çıkarıldığı hatırlatıldı.

Kınalı keklik, kum kekliği ve kaya kekliği, çil keklik ( Bu av sezonunda çil keklik sadece Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Iğdır, Kars, Van, Çankırı, Eskişehir, Afyon, Malatya, Erzurum, Ankara ve Tokat illerinde avlanılacağı açıklandı..

Keklik avının yasak olduğu iller 

Bartın
Düzce
Kastamonu
Sinop
Zonguldak
Edirne
İstanbul
Kırklareli
Kocaeli
Tekirdağ
Yalova
Trabzon
Amasya
Rize


Merkez Av Komisyonu kararlarında beeper’ın da serbest bırakıldığı belirtildi.

Merkez Av Komisyonu ( MAK) Kararları önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz