%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

KURBANLIKLARIN BASKÜL Fiyatı

Teknik İhtisas Komisyonu Bir Toplantı Düzenleyerek Kurban Fiyatlarını Belirledi

KURBANLIKLARIN BASKÜL Fiyatı

Kurban Bayramı nedeniyle uzman ve ilgili kişilerden oluşturulan Edirne Kurbanlık Canlı Hayvan Baskül Fiyat Tarifesi Teknik İhtisas Komisyonu bir toplantı düzenleyerek kurban fiyatlarını belirledi. Belirlenen fiyatlar şöyle:Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ,''Kurbanlık koçun baskül fiyatı 11 TL olarak belirlendi'' dedi. 

İnağ, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı nedeniyle uzman ve ilgili kişilerden oluşturulan ''Kurbanlık Canlı Hayvan Baskül Fiyat Tarifesi Teknik İhtisas Komisyonu'nun'' bir toplantı düzenleyerek kurban fiyatlarını belirlediğini bildirdi.

 

Kurban fiyatlarının belirlenmesinde besicilerden ve çiftçilerden gelen önerilerinde dikkate alındığını anlatan İnağ, şunları söyledi:

 

''Birlik yönetim kurulumuzca onaylandığı şekliyle, kurbanlık canlı hayvanların bu yılki baskül kilogram azami satış fiyatları küçükbaş canlı hayvanlardan koç için 11 TL, Keçi için 6,00 TL, büyükbaş canlı hayvanlardan dana için 9,00 TL, İnek için ise 7,00 TL olarak belirlenmiştir. Çiftçi kesiminden gelen öneriler dikkate alınarak varlığı tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için sakıncalı bulunduğundan bu yıl dişi koyun ve düve için fiyat verilmemiştir.''

 

İnağ, üreticilerin kurbanlık hayvanlarını pazara sevk ederken bazı kuraklara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

 

Özellikle pazara getirilen hayvanların mutlaka veteriner hekim raporunun olması gerektiğini ifade eden İnağ, şunları söyledi.

 

''Tarım ve Köyişleri Bakanlığımızın uygulamalarına göre üreticilerimizin, kurbanlık hayvanlarını pazara sevk ederken zorunlu olarak, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden pasaport, menşei ile veterinerlik belgelerini almaları ve mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Önemli bir konuda sağlığa uygunluk ve sağlığımızdır. Bu nedenle, ilgili makamlarca belirlenen kesim yerleri dışında kurban kesilmemesi önem arz etmektedir.''

 

-''ÜRETİCİ TEŞVİK EDİLMELİ SÜT TÜKETİMİ ARTIRILMALI''

 

Son yıllarda et fiyatlarının aşırı arttığını anlatan İnağ, bu artışı hayvan sayısının azalmasına bağladı.

 

Özellikle bu durumun önüne geçilmesi için üreticilerin teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden İnağ ''Türkiye'de bence ilk önce hayvan bakıcıları desteklenmeli, teşvik edilmeli. Süt fiyatları çok düşük seviyelerde. Süt tüketimi yok denecek kadar az. Bu nedenle insanlar hayvanlarını satıyor. Üretici teşvik edilmeli süt tüketimi arttırılmalı. Ancak o zaman hayvanlarımız çoğalır ve fiyatlar düşer'' dedi.

 

Edirne'de son 5 yıllık kurbanlık canlı baskül fiyatları (TL olarak) şöyle:

 

YIL KOÇ DİŞİ KOYUN KEÇİ DANA DÜVE İNEK

2005 5,50 4,00 3,75 5,00     - 4,00

2006 6,00 4,50 4,00 5,50     - 4,00

2007 6,50 5,00 4,50 6,00     - 4,50

2008 7,00 5,50 5,00 6,80     - 5,00

2009 11,00    - 6,00 9,00     - 7,00 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz