%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Bohçacılar Yüzünden Az Kalsın Donacaktı

Sivas'ta, bohçacıları yakalamak için araziye çıktıktan sonra kaybolan av koruma memuruna 18 saat sonra ulaşıldı.

Bohçacılar Yüzünden Az Kalsın Donacaktı

Sıvas,Yıldızeli ilçesine bağlı Davulalan Köyü yakınlarında bohçacıların peşine düşen ve dün akşam saatlerinden itibaren kendisinden haber alınamayan 45 yaşındaki av koruma memuru Hakkı Kelek, 18 saat sonra Kadıköy yakınlarında, yürüyerek arama kurtarma ekiplerinin yanına geldi.
Hava sıcaklığının eksi 15'i gördüğü arazide hayatta kalmayı başaran Hakkı Kelek, arama kurtarma ekiplerini de şaşırttı. Ağaçlık bir bölgeye sığınan Kelek'in, topladığı odunları gömleğiyle tutuşturup ısınarak hayatta kalmayı başardığı anlaşıldı.
Durumu iyi olan ve kontrol amacıyla Yıldızeli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Hakkı Kelek, yaptığı açıklamada, şefleriyle beraber bohçacılarla mücadele için araziye çıktıklarını söyledi.
Bohçacılara ulaşamadıklarını dile getiren Kelek, yaşadıklarını şöyle anlattı:
''Diğer arkadaşlarımız dere içinden köye doğru gitti, ben de yukarı doğru çıktım,yola çıkmak istedim. Daha sonra tipinin çok esmesi nedeniyle ve ayağım burkuldu, yürüyemedim. Hava kararmıştı. Ağaçlık alan vardı, yandaki dereye geçtim. Bir kar kayması oldu. Oraya geçtikten sonra karanlık çökmüştü. Saat 23.00'e kadar normal durdum. Ondan sonra üşümeye başladım. Ağaç dallarını kesip gömleğimi yaktım, ısınmak için. Gömleğimle odunları tutuşturdum. Kendimi muhafazaya aldım. Soğukta zor oldu. Bir an için öbür tarafa gittim geldim sayılır.'
Hakkı Kelek, yaşadıklarını anlatırken, gözyaşlarını tutamadı.
Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay ise, bohçacıları ararken kaybolan Kelek'in sabah saatlerinde kendi imkanlarıyla ekiplerin yanına geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
''Dün Yıldızeli bölgesinde ekibimiz bohçacıların kaçmasıyla beraber onları takip etmişler. Biri yukarıda kalmış ekipten ayrı olarak. Daha sonra saat 15.00 sularında bir daha kendisinden haber alamadık. Bunun üzerine arama faaliyeti başladı. Gece saat 02.00'ye kadar arkadaşı aradık. Fakat bizim tahmin ettiğimiz güzergahlarda değil de yayla tarafından geçmiş olduğu için kendisine ulaşamadık. Sabah yine ilk kaybolduğu yere gittik. Arkadaşımız çok şükür sağlıklı bir şekilde kendisini ateş yakarak, koruyarak aşağıda bulunan Kadıköy'e ulaştı. Allah tekrarını göstermesin”

 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz