%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Ufuk Güldemir >

Doğa korumaya en fazla para verenlerin...

Anasayfaya git

DOĞA KORUMAYA EN FAZLA PARA VERENLERİN LİSTESİ DE AÇIKLANSIN!  

Türkiye her yıl defterdarlıklar tarafından açıklanan vergi rekortmenleri listesini merakla bekler. Bu olumlu bir uygulamadır. Kimin ne vergi verdiğini vatandaş öğrenir. Pozitif, teşvik edici bir yöntemdir. Kimse farkında değil ki aslında devletin arşivleri, tıpkı vergi rekortmenleri gibi, doğa korumaya en çok para verenlerin de listesini tutuyor. Ama bu listeler açıklanmıyor. Neden? Muhtemelen kimsenin aklına gelmediğinden. İşte aklımıza geldi. Orman Bakanı Osman Pepe’ye öneriyoruz. Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, avlanma izni, avlanma pulu, avcılık belgesi, av turizmi kapsamında domuz avları için para yatıran her avcının kaydı var. Yıl sonlarında hangi avcı devlete ne kadar para ödemiş açıklansın. Böylece ak koyun, kara koyun belli olsun. Çelişki gibi görünse de "av hayvanları, ancak parayla avlandırılarak korunabilir". Av hayvanlarının korunmasına da en çok parayı avcılar öder, çevreciler değil. Çünkü menfaati vardır o hayvanın korunmasında.Öldürmek için korumak gerekir. Korumak için de bir miktar hasat gerekir. Hasat geliri, geridekilerin neslinin devamını sağlar.

Korumak için ihtiyaç duyulan para ancak avcıdan temin edilebilir. Zaten bu tür bir avlanma, hayvan neslini tüketmez, tam aksine çoğaltır, çünkü ortaya çıkan para ile hayvanlar kaçak avcılara karşı da korunur. Mesela İspanya’nın Gredos yaban keçileri, bu yöntemle bugünkü popülasyona ulaşmıştır. Yani yasal avcıya para karşılığı vurdurularak yaratılan kaynakla koca bir dağ korunabilmiş ve hayvanlar çoğalma imkanı bulmuştur. Öldürmeden çoğaltamazsınız ki. Doğruluğu kanıtlanmış tek model bu. Mesela ayıları çok seven ve korumak isteyen bir yurttaş hiçbir zaman ayı için 5-10 milyar lira ödemez. Oysa bir avcı öder. Çünkü o avı vurmak ister, o parayla da ayılar korunur. Dünyada Konya taş koyunu trofesi için 20 bin dolar ödemeye hazır onlarca avcı vardır. Peki siz bir yaban koyunu için kaç para verirdiniz? Muhtemelen kimse elini cebine atmaz, pek çoğumuz varlığından bile haberdar değildir. Bu hayvan için para ödeyecek tek kişi avcıdır, zaten o hayvanların neslini sürdürmesini sağlayacak tek maddi kaynak da yasal avlandırma yoluyla yaratılabilir. Diyeceksiniz ki, bu ne muazzam çelişkidir… Yaşatmak için öldürmek mi zorundayız? Eh zaten bunu çözebildiyseniz, "Türkiye’de laiklik var mı" mesela bunu da çözmüş bir beyne sahipsiniz demektir, o zaman gönül huzuruyla uyuyabilirsiniz, Aziz Nesin’in kastettikleri arasında değilsiniz. Doğru, av hayvanı çoğaltmanın tek yolu, parayla öldürtmekten geçer. Maliye nasıl ki her sene en çok vergi vereni açıklıyor, Orman Bakanlığı da her yıl, domuz, karaca, geyik trofe bedeli olarak en fazla para yatırmış, Türkiye gibi domuz düşmanı bir memlekette devlete domuz için bile para ödemiş, dolayısıyla devlete av korunması için en fazla kaynağı sağlamış olan avcıların listesini açıklasın.

Bu listenin adı, "doğa korumaya en fazla para verenler listesi olsun" Böyle bir uygulama, meşru avlanmayı, av koruma için devlete para vermeyi teşvik edici bir tutum olacaktır. Orman Bakanlığı eğer böyle bir uygulama başlatırsa, av ve yaban hayatının korunması yönünde devrim niteliğinde bir adım atılmış olacaktır. Kaçak avcılık yerine devlete para ödeyen kişi de onurlandırılmış olacaktır. Oysa bugün devlete her yıl milyarlarca para ödeyen yasal, meşru avcılık yapanlar dahi töhmet altındadır. Devlet para ödeyeni onurlandırırsa, avcılar arasında "doğaya katkı" onuruna sahip olmak için başlayacak rekabet, hayvan koruma gelirlerini arttıracaktır. Ayrıca hergün car car ötüp de, yaban hayatı korunması için devlete tek kuruş vermeyenlerin de çenesi kapanacaktır. Av için milyarlar ödeyen avcı soracaktır o zaman car car ötene: "Sen bu sene hayvanların korunması için kaç para verdin?"Money talks bullshit walks…

26.10.2005 22:05

Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz