%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Ufuk Güldemir >

Türkiye'de bir numaralı hayvan katili kim ?

Anasayfaya git

TÜRKİYE'DE BİR NUMARALI HAYVAN KATİLİ KİM?

Radikal Gazetesinden bir başlık:"50 yılda üç Van gölü kayboldu"Gazete birinci sınıf bir araştırmacı gazetecilik yapmış ve son 50 yılda üç Van gölü büyüklüğünde sulak alanın dönüşsüz biçimde kaybedildiğini ortaya çıkarmış. İbrahim Güne haberinde diyorki:

Bu göllerin ortadan kaybolmasıyla inanılmaz bir çevre katliamı ortaya çıktı. Kuşlar, balıklar, böcekler her şey ortadan kalktı.

Tuzgölü
Seyfe gölü
Esmekaya sazlıkları
Kestel gölü
Hotamış sazlıkları
Sultan sazlığı
Amik gölü
Gavur gölü
Akşehir gölü
Suğla gölü
Samsam gölü
Eber göü
Avlan gölü
Beyşehir gölü
Meke gölü

Peki ne oldu da milyonlarca kuş, balık, börtü böcek barındıran, göçmen kuşların göç yolları üzerindeki bu bataklık gölleri ortadan kalktı?Ani bir tabiat olayı mı meydana geldi de binlerce senedir var olan bu bataklıklar aniden kurudu?Bu satırların yazarı, acıyla hatırlıyorki, bundan daha 25 sene öne Hotamış, Sultan sazlığı, Eber gölü ördek ve balık kaynıyor, genç bir avcı olarak bu bataklıklarda av yapabiliyordu.

Avcılar mı bitirdi kuşları balıkları?..Şimdi cevaba hazır olun, çünkü şok olacaksınız…DEVLET SU İŞLERİ… Hani şu hepimizin DSİ’si…Evet maalesef bu yaban sulak yaşam alanları, bataklıkları, tarım arazisi yapmak, tarıma su temin etmek amacıyla DSİ tarafından ya kurutuldu, ya da baraj yapıldı. Mesela Kırşehir’deki Seyfe bataklıkları suların DSİ tarafından içme ve sulama amacıyla başka yerlere yönlendirilmesi sonucu kurudu, balıklar ve ördeklerin evleri yıkıldı. Oradaki ördek soyunu kesmeye fişek yetmezdi, ama devlet evlerini yıkınca ördek nesli bitti.

Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz